• Prachovské skály
  Hruboskalsko - zámek Hrubá Skála
 • Prachovské skály
  Hruboskalsko - lázně Sedmihorky
 • Hruboskalsko
  Hruboskalsko - skalní město
 • Hrad Kost
  Hruboskalsko - vyhl. U lvíčka
 • Hrad Trosky
  Hruboskalsko - hrad Valdštejn
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Hruboskalsko

Dovolená a proč 3 dny v ráji

Pro dovolenou nabízí Český ráj opravdu širokou paletu možností výletů a dalších volnočasových aktivit. Turista - návštěvník - výletník si začíná lámat hlavu jak se v tom vyznat. A klade si otázkou: která oblast by neměla být opomenuta při časově omezené dotaci pro průzkum místního "terénu"...?

Rozhodli jsme se, že si tato prezentace nebude klást za cíl vytvořit vyčerpávající seznamy. Čas Vám ušetříme tím, že jsme vybrali pouze to nejlepší. Smyslem je, abyste se zorientovali a u příštích pobytů zde, si již snadno poradíte sami. Oficiálních prezentací Českého ráje, e-průvodců a map s vyčerpávajícími (a to doslova) seznamy je dostatek.

Proč 3 dny v Českém ráji

Dále je krédem této prezentace, že preferujeme v doporučeních výletních cílů přírodní krásy před sportovišti nebo zábavními parky.

Prezentace není primárně určena pro ty, kteří Český ráj dobře znají. Má sloužit především jako lákadlo a úvodní návod pro ty, kteří teprve plánují jeho první návštěvu.

Dovolená a Český ráj - to je ideální volba!

3 dny - považujeme za optimální časový úsek pro ochutnávku toho nejlepšího. Příště již zvolíte jistě 5-denní program:-). Tyto tři dny lze naplánovat v rámci týdenní dovolené nebo prodlouženého víkendu. K doporučenému třídennímu programu si můžete libovolně přidat další výletní cíle. Námi doporučené tipy pro ostatní dny najdete pod odkazem Český ráj - Nutno vidět.

Ne vždy přeje počasí turistice a třeba si budete chtít od pěších výletů odpočinout. Pro tento případ jsme pro Vás přichystali seznam Kam za deště. I zde můžete dle libosti kombinovat a k lepšímu přehledu Vám poslouží mapa.

Máme v plánu obsah webu postupně rozšiřovat o další zajímavá místa. Český ráj jich nabízí bezpočet. Pokud se tedy budete chystat na dovolenou do Českého ráje příští rok, je více než pravděpodobné, že tu naleznete návrh programu pro více než 3 dny.

Přejeme Vám příjemně strávený pobyt!

 

4. den

The Layouts panel in the Nuance template administration interface provides several options for configuring the layout of the template. Each modular section of the template design offers six module positions by default.

Note: If no modules are published to a position, the entire area or row will not appear or collapse.

Prachovské skály - fotogalerie

3. den

Turistický okruh zamířený do Drábských světniček je povinným cílem návštěvníků Českého ráje. Výchozí místa jsou v podstatě dvě a není lehké rozhodnout, které je vhodnější. Asi tradičnější je z parkoviště u restaurace Na krásné vyhlídce. Zaparkujete, pokocháte se úžasným výhledem a hurá do skal. Po cestě se můžete začít těšit na to, co bude následovat - malé ochutnávky v průběhu cesty dávají tušit, že toto je nezapomenutelná trasa Českého ráje. Přijdete ke skalní soutěsce Studený průchod, kde trasa prochází opravdu chladnou chodbou mezi skalami a vzápětí následují samotné Drábské světničky.
Druhé výchozí místo pro trasu na Drábské světničky je dole pod skalami - v Dnebohu - Kavčinách. Připravte se na ostré stoupání, ale vězte, že odměnou vám bude něco, co jste ještě neviděli - opilý les. Odtud ostře vzhůru na vrcholky skal.

Díky exponovanému umístění Drábských světniček na samém ochozu Příhrazských skal se zde otevírají impozantní výhledy. Pravda, je to skutečně výška, ale po hlubokém prodýchání to zvládne každý dospělý návštěvník. Dámy zaseknuté uprostřed žebříků, jako ve Slovenském ráji, se zde nekonají:-). U dětí doporučujeme samostatně cca od věku 12 let, nebo pod striktním dozorem rodičů na dosah ruky.

Celá trasa na Drábské světničky má časovou dotaci cca 2 hodiny. Vycházku si můžete prodloužit průzkumem zříceniny hradu Klamorna. Případně ti, kteří přišli z horního parkoviště, se mohou zajít podívat na opilý les.

Po návratu na parkoviště se v restauraci Na krásné vyhlídkce můžete občerstvit. Pivo, limo, nanuky a ti, kteří dostali hlad, mohou poobědvat. Výhled z restaurace a letní zahrádky je bezpříplatkový, a přitom zcela jedinečný. Posilněni na další expedici si pak můžete zvážit kam dále.

Nabízí se okruh Příhrazskými skalami, který lze doporučit spíše dospělým turistům. Je krásný, ale pro malé děti může být dlouhý a nudný. K doporučení  je krátká zastávka na vrch Mužský s nádherným výhledem do celých Čech. A rozhodně nelze opomenout unikátní skalní hrad Valečov s přilehlými zákoutími a světničkami. Vstup na hrad je zpoplatněný a návštěva stojí za to.

Tip: na hradě je jedna malá místnost s opravdu malinkatým okénkem. Jako jediné pouští do místnosti světlo. Nechte všechny příchozí usadit a následně si vybraná osoba sedne před okénko, čímž se rázem zatemní celá místnost - děti si to budou ještě dlouho pamatovat.

Drábské světničky, Příhrazské skály, Valečov, Mužský - fotogalerie

2. den

Hruboskalsko má turisticky neopakovatelný ráz svou atraktivní diváckou scenérií, která je dobře přístupná pro návštěvníky všeho věku i úrovně fyzické zdatnosti. Kdo si na více netroufne, může se projít po vyhlídkové trase Zlatá stezka Českého ráje s několika exkluzivními vyhlídkovými místy od Hrubé skály k Valdštejnu a bude nadšen. Pocit toho, že viděl vše, co vidět měl, je téměř opodstatněný, protože na tomto úseku lze skutečně vidět to nejlepší.

Kdo je trochu zdatnější turista a zvolí návrat přes Lázně Sedmihorky, ke kterým vede trasa přímo nitrem skalního města, uvidí pískovcové věže od jejích úpatí a s vykrouceným krkem bude vzhlížet do míst, kde se ještě před chvílí procházel po široké Zlaté stezce. Navíc zde kombinace s žebříky a schodovými výstupy potěší dušičku dětských návštěvníků skal.

Jedná se o jednu z nejkrásnějších vycházek v Českém ráji. Navrátit se k Zámku Hrubá skála můžete Myší dírou, která dojmy z krásného výletu skromně korunuje.
Trasa v opačném směru je srovnatelně atraktivní.

Hruboskalsko - fotogalerie

Další články...

 1. 1. den
 2. 5. den

Hotely, penziony, apartmány

Booking.com
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.
Ok