Český ráj - cyklotrasy

Český ráj akce a doprovodný program

Všude tam, kde si váží turistů a návštěvníků, jsou pořádány především v letních měsících všeliké akce pro děti, program pro rodiny se soutěžemi, festivaly apod., nejinak je tomu v Českém ráji.

Už tak nabitý program, který Vám doporučujeme, si můžete doplnit z nepřeberné nabídky různých kulturních nebo společenských akcí. Na velké i malé čekají zábavní centra a areály volnočasových aktivit.

SEDMIHORSKÉ LÉTO - www.sedmihorskeleto.cz

CESKY-RAJ.info http://www.cesky-raj.info/redakce/index.php?subakce=events&lanG=cs

 

 Facebook

Aktuální informace ze stránek Facebooku:

Sedmihorské léto

Šťastná země - největší přírodní zábavní dětský areál v ČR

Žlutá plovárna

Regionální turistické informační centrum Turnov

i-cesky-raj.cz

Státní zámek Hrubý Rohozec

Hrad Trosky/Trosky Castle

 

 

 

 

Když prší, není nutno smutnit, Český ráj je vybaven i pro tyto dny - a to pestrou nabídkou - je možno navštívit hned několik krásných zámků, zajímavých muzeí, nebo hradů. Highlightem pro deštivé dny v Českém ráji jsou pak Bozkovské dolomitové jeskyně a IQlandia a kryté zábavní centrum Babylon v Liberci.

Český ráj kam za deště

Děti jistě nepohrdnou návštěvou bazénu, či aquacentra a pro sportovce jsou samozřejmě v nabídce různá sportoviště - kuželky, squash, bowling nebo fitness.

Také kulturní nabídka je k dispozici, navíc v letních měsících nabízí Český ráj pestrý aktuální regionální program - sledujte místní sdělovací plochy a vývěsky, případně se informujte v Infocentru či na recepci.
V případě nepřízně počasí tak může návštěvník Českého ráje místo plánovaného turistického výletu vybírat z opravdu bohaté nabídky, která díky své pestrosti jistě nemusí sloužit jen jako "náhražka" výletu v přírodě, ale zavede Vás na místa mající svůj jistý kulturní či historicko-poznávací náboj.

 

 

Cyklotrasy v oblasti Český ráj vedou členitým terénem, ať již po vedlejších silničkách či lesních komunikacích. Pro vyznavače cykloturistiky je tak Český ráj opravdovým rájem. Za jeden den můžete poznat tolik zajímavostí a jedinečných pozoruhodností zdejší přírody, že nebudete moci díky nabytým zážitkům ani usnout, také svaly na nohách o výletě budou dobře vědět.

Velmi dobře se zde plánují krátké výlety, při kterých je vzdálenost nahrazena pestrostí. Zdejší hustá síť turisticky značených cest byla nedávno doplněna značením také pro milovníky cykloturistiky.

Český ráj cykloturistika

Turistika nebo cykloturistika?

Turisticky zajímavá místa, jako jsou Prachovské skály a Hruboskalsko, si lze představit jako samostatné přírodní galerie. Pokud si chcete všechny ty nádherné obrazy, pohledy, vyhlídky a další skvosty vychutnat, doporučujeme Vám zvolit pěší turistiku. Pro přesun mezi nimi lze samozřejmě využít kolo. V letních měsících je nutné počítat s tím, že dochází k míchání pěších turistů s cyklisty a dbát tak zvýšené bezpečnosti. Upřímně, moc příjemné to není, mezi návštěvníky se mísí i turisté s kočárky a opravdu maličkými dětmi. Český ráj je totiž poprávu jedna z velmi oblíbených výletních destinací.

Tradičním neduhem většiny českých automobilistů je, že když vidí cyklisty, domnívají se, že se vždy “vejdou”. Doporučujeme se vyhnout tedy frekventovaným komunikacím a ideálně když je k dispozici stezka určená pouze pro cyklisty. V této úrovni bezpečnosti lze doporučit např. část cyklostrasy 17. Greenway Jizera mezi Turnovem a Líšným.

Plánovač cyklotras

Pokud si chcete trasu naplánovat, můžeme vám doporučit například velice oblíbený plánovač Mapy.cz . Plánovač Seznamu umí plánovat cyklo i pěší výlety.

Český ráj plánovač cyklotras

 

Doporučený postup při vyhledávání trasy:

  1. plánovač najdete na adrese Mapy.cz...
  2. pokud máte účet na Seznam.cz přihlašte se, výsledky vyhledávání si pak můžete ukládat
  3. v pravém bočním panelu si zvolte zda chcete vyhledávat trasu nebo výlet, dle ikony pak pěší nebo cyklo
  4. v mapě vyhledejte startovací místo a na toto místo klikněte myší
  5. Mapy.cz vygenerují návrh trasy, kterou si dále můžete šoupátky a posouváním bodů na mapě upravovat

A protože nejsme stroje, ale lidé a čára není zeď, popusťe uzdu své fantazii. Trasu si namíchejte a nachystejte podle svého. Využijte popisků "Co cestou uvidíte" a klikejte a klikejte. A když už pak pojedete, nebojte se zajet i mimo plánovanou trasu. Dostatečně dobitý smartfone vám ukáže kde jste.

Pravda, minout hrad Kost co by hlavní cíl výletu není úplně ideální :-) .

 

 

 

Český ráj, coby víkendový a dovolenkový cíl, sám o sobě znamená propojení s přírodou a to všemi smysly. Proč tedy tuto výzvu nepřijmout naplno, nepřibalit stan a nevyužít pro ubytování některý z místních autokempů? Jejich největším bonusem je zasazení do kouzelné přírody Českého ráje - Komárovský rybník-Branžež, Jinolické rybníky a Sedmihorky - tak to je pro vášnivé kempaře splněný sen... K dispozici jsou většinou i chatky, či dokonce penzion v areálu.

 

 

Úroveň ubytování a především kempu samotného je optimálně vyjádřena v hodnotící tabulce výše. Některé kempy jsou starší, jiné moderní s novým vybavením, na jednotlivých webech lze velmi jednoduše dovodit, do které kategorie dotyčný autokemp patří. Nutno říci, že jak už to tak bývá, v některých případech přivře návštěvník oko s pohledem na okolní scenérii, také např. úroveň přilehlých vodních ploch ke koupání je diskutabilní, ale vše je kompenzováno krásami místní přírody.

Český ráj kempy

Oblíbené vodní plochy ke koupání: legendární Komárovský rybník neboli Branžež a Jinolické rybníky, dále umělá koupaliště.

Hotely, penziony, apartmány

Booking.com