Český ráj - poloha

Český ráj je vzdušnou čarou obehnán trojúhelníkovitě třemi spojnicemi (a hlavní silnice tyto spojnice témeř kopírují) propojujícími města Turnov - Mladá Boleslav - Jičín. V tomto trojúhelníku se rozprostírají pískovcová skalní města, která si vysloužila ne neprávem romantické pojmenování Český ráj.

Český ráj poloha

Jedeme-li tak po dálnici z Mladé Boleslavi do Turnova, po pravé ruce se zprvu nenápadně vynoří špička hradu Valečov a na sedadle spolujezdce pak po chvíli můžeme s úžasem pozorovat skalní masiv Příhrazských skal, na jejímž vršku (směrem k dálnici) je jeden ze skvostů Českého ráje - Drábské světničky.

Jedeme-li z Turnova do Jičína, pak je situace ještě zajímavější - nejprve mineme dominantu kaple Valdštejn, od kterého můžeme velmi dobře odtušit Zlatou stezku Českého ráje, která provádí turisty po samém vršku hruboskalského skalního města. Pak následuje romantický Zámek Hrubá Skála, který je dnes provozován jako hotel. Zanedlouho se pak po pravé ruce vynoří Trosky - Panna a Baba v celé své kráse.

Při cestě z Jičína do Mladé Boleslavi přes Sobotku již jedeme po samé hraně Českého ráje, na dosah jsou Prachovské skály a na dohled pak zámek Humprecht.

Jako Český ráj se označuje území ve středním Pojizeří, zhruba ohraničené městy Mnichovo Hradiště, Sychrov, Frýdštejn, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Železnice, Jičín a Sobotka. Město Turnov je označováno za srdce Českého ráje, obvykle se uvádí i jako brána do Českého ráje.

Název Český ráj vznikl kolem roku 1870 v Lázních Sedmihorky u Turnova. Do lázní v tu dobu jezdili přední představitelé kulturního a společenského života. Ovliněni atmosférou národního obrození, romantismem a nadšením z přírodních krás, které je v průběhu jejich pobytu obklopovaly, nazvali okolí Lázní Sedmihorek Českým rájem. Romantický název se brzy vžil a stal se velmi oblíbeným. Dnes je název Český ráj / Böhmisches Paradies (DE) / Bohemian Paradise (EN) / Czeski raj (PL) turistickou značkou, která je známá daleko za hranicemi našeho státu a každoročně přiláká množství zahraničních turistů.

Český ráj se stal v říjnu 2005 členem Sítě Evropských geoparků a zároveň i geoparkem UNESCO.

Hotely, penziony, apartmány

Booking.com