Hrad Kost

hrad Kost hrad Kost

Kost je jeden z našich nejzachovalejších gotických hradů, byl postaven ve 14.století na mohutném skalním pískovcovém ostrohu v místě styku tří údolí. Zajímavostí je, že se nachází zcela netypicky v údolí. Dominantní částí hradu je tzv. Bílá věž lichoběžníkového tvaru, takže z jednoho místa lze přehlédnout všechny její rohy. Podle pověsti Kost neúspěšně obléhal i Jan Žižka. Hrad je v současnosti majetkem rodiny Kinských. Na hradě je také expozice historických zbraní z vojenského muzea. Otevřeno - duben, říjen - denně mimo po, út 10-16h, květen, červen, září - denně mimo po 9-17h, červenec-srpen denně 9-18h.

Krásná výletní trasa vede od hradu Kost údolím Plakánek - jedná se o kaňonovité údolí potoka Klenice, někdy nazýváno Kostelecký důl, vyhlášeno roku 1990 přírodní památkou. Nivní louky jsou lemovány hradbou skal, pod nimi vyvěrá několik studánek. Údolí je opředeno spoustou romantických pověstí, směřuje od hradu Kost kolem rybníku Obora, mohylového pohřebiště, pramene Roubenka k Vesci.
Vesec - roku 1995 byl vyhlášen vesnickou památkovou rezervací lidové architektury. Je zde ojediněle zachovaná česká okrouhlice - soubor 18 většinou roubených staveb, které představují různé typy usedlostí. Jsou typické svou dokonalou tesařskou prací.
Nedaleko je také turistický bod - Semtinská lípa - jeden z nejznámějších památných stromů v Čechách. V roce l989 byla postižena prudkým vichrem a přišla o část své koruny, její osud zpečetila vichřice 27.5.2000. Lípa byla 36 m vysoká, kmen měl obvod téměř 7metrů, stará asi 300let.

Další informace

  • Mapa:
    Z adresy:
  • GPS: 50.4901828, 15.1350694

Hotely, penziony, apartmány

Booking.com