Klokočské skály, Betlémské skály

7 km severně od Turnova se nachází unikátní skalní masiv Klokočské skály - jsou místopisně děleny na Klokočské skály nad obcí Klokočí a Betlémské skály, které se nachází nad Betlémským mlýnem, rozdělovníkem jsou Klokočské průchody. Až k nim dovede turistu od hradu Rotštejn žlutá značka, dále pak je možno pokračovat po červené až ke Zdenčině skále územím Betlémských skal, kde jsou skály pro své originální tvarování nazývány také sloní hřbety.

Jedná se o klasiku Českého ráje, krásná vycházka po vršcích Klokočských stěnách začíná, nebo končí u Hradu Rotštejn - tato zřícenina skalního hrádku na samém jižním cípu Klokočských skal, který byl jako dřevěná stavba založen údajně již před rokem 1300 na vrcholku pískovcových skal, zpustl již v 15 stol., dnes se jedná o zbytky místností tesaných ve skále, průchody, v patře jsou zachována místy zdiva. Hradní věž nazývaná Brána byla taktéž částečně tesaná do skály a částečně vyzděna.

Turisticky jedinečně atraktivní je plošina na vrcholcích skal, kde vede turistická značka přímo po hraně skalních věží, čímž vzniká unikátní vyhlídková trasa na celé panorama Kozákova, které je jako na dlani. Turisté trpící závratí zde mohou v některých úsecích mít nepříjemné pocity.

Skalní plošina je pokryta porosty borůvčí a brusinek a převažuje borový les. 
Pískovcové skalní věže tvoří masivní stěnu o délce cca 1,6 km, v očích laika téměř souvislá stěna o výšce až 60 metrů je rozčleněna puklinami do izolovaných věží, nebo skalních bloků a významněji je přerušena Klokočskými průchody - opět unikátní přírodní útvar - skalní rozsedlina cca 70 m dlouhá a 1-2 m široká, zde je možno strmým schodištěm sestoupit do obce Klokočí.

Tvar Klokočských skal je tzv. kuesta - což znamená, že je pískovcová kra ukloněna - vznikla tak mírně skloněná plošina. Významné jsou v této oblasti pseudokrasové jeskyně - především Postojna / Amerika v Zeleném dole, kde bylo osídlení údajně již před 50.000 lety v paleolitu, má rozměry 16x18 metrů a odvážní turisté se běžně vydávají s baterkou do jejích útrob.

Přírodní rezervace o rozloze cca 230 ha byla vyhlášena již roku 1985.
Turisticky atraktivní jsou různé výstupy a sestupy po schodech a vyhlídková místa - především v části nedaleko zříceniny Rotštejn.

Další informace

  • GPS: 50.5948778, 15.2251094

Hotely, penziony, apartmány

Booking.com