Hrad Trosky

hrad Trosky hrad Trosky

Trosky jsou známým sopečným útvarem, který je ojedinělý i v evropském měřítku. V minulosti nedobytný hrad dominující nad krajinou Českého ráje, se stal také jejím symbolem. Tento jedinečný výtvor přírody je svou polohou výborným vyhlídkovým místem.

Trosky jsou jedním z míst, které turisté, navštěvující Český ráj, mají jako "povinný cíl" - stojí za to. Přístup k nim je snadný, parkoviště se nachází kousek pod hradem.
Trosky se rozprostírají na dvou čedičových sloupech, hrad zde nechal v letech 1380-90 vybudovat Čeněk z Vartenberka, obě skaliska byla využita jako hradní věže - ta vyšší a štíhlejší dostala název Panna (59m), nižší a rozložitější Baba (49m). Jádro hradu tvořil hradní palác a nádvoří s hospodářskými staveními. Díky obranné kamenné zdi a výhodné strategické poloze hrad dobře čelil všem vojenským útokům. Od třicetileté války hrad zpustl. Dnes je zde vyhlídková terasa a zbytky tohoto středověkého hradu. Jako přírodní památka byly Trosky vyhlášeny roku 1998. 
Otevřeno - květen - srpen út - ne 9-17:30h, duben a říjen so, ne, svátky 9-16h, září út - ne 9-16h. Délka prohlídky cca 3/4 hod.

Další informace

  • Mapa:
    Z adresy:
  • GPS: 50.516536, 15.230799
Více z této kategorie: « Drábské světničky Hrad Valdštejn »

Hotely, penziony, apartmány

Booking.com